2. Ginseng
$500-$600 per pound
We briefly mentioned this earlier, but ginseng sells for some really high prices, especially the wild one. It’s a “rooty” crop that looks like ginger, and it is used a lot in teas and energy drinks. For many centuries, it’s also been used for various health purposes.

Pixabay/Public Domain